Ultimul tur al Ligii Majore. Echipele și-au repartizat în sfârșit locurile în clasament

Ultimul tur al Ligii Majore a avut loc. Poziția finală a echipelor în clasamentul campionatului din Belarus a devenit cunoscută.

Etapa a 30-a a avut loc în Major League, care a fost cea finală. În fruntea clasamentului nu s-a hotărât nimic, dar la mijloc și la final a ajutat la repartizarea locurilor în cele din urmă.

Informații detaliate despre turneul trecut sunt disponibile pe site.

Meciul central al turului a fost confruntarea dintre Dinamo Minsk și Brest. Meciul a avut loc pe stadionul Dinamo din Minsk. Rezultatul nu a afectat poziția finală a echipelor în clasament, dar cu siguranță jucătorii ambelor echipe și-au dorit să le facă pe plac și pe placul fanilor.

Echipa de la Brest a fost prima care a marcat în meci. Așadar, în minutul 38, Mikhail Gordeychuk a marcat. Spectatorii nu au mai văzut goluri marcate în prima repriză.

La începutul reprizei secunde, Egor Zubovich a egalat scorul (minutul 52), dar deja în minutul 58 Alexander Noyok a adus din nou oaspeții în avantaj. Scorul final a fost stabilit de Denis Laptev în minutul 65. Scorul final este 1:3 în favoarea lui Dynamo Brest.

Medaliatul cu argint al ultimului campionat, Borisov BATE, l-a vizitat pe Zhodino Torpedo-BelAZ. Primul gol a fost marcat în minutul 13. Jucătorul gazdelor Dmitri Yusov s-a remarcat. Cu toate acestea, echipa Borisov a reușit să riposteze și să smulgă victoria. Mai întâi, Stanislav Dragun a marcat un gol în minutul 15, iar apoi Igor Stasevich a marcat în minutul 80. Drept urmare, campioana de anul trecut a câștigat cu scorul de 1:2.

Șahtior Soligorsk, care a ocupat locul trei, a jucat acasă împotriva lui Gorodeya. Un gol a fost marcat în meci – Azdren Llukaku a marcat un gol în minutul 9.

Rezultatele meciurilor rămase din tur: „Energetik-BGU” – „Dnyapro” (5:3), „Vitebsk” – „Slavia” (0:2), „Slutsk” – „Neman” (2:1), „Isloch” – „Minsk” (1:1), „Gomel” – „Torpilă” (3:0 TP).

Clasamentul Ligii Majore după 30 de runde: Dynamo-Brest – 75, BATE – 70, Shakhtar – 65, Dynamo-Minsk – 50, Isloch – 47, Torpedo-BelAZ – 45, Gorodeya ” – 44, „Slavia” – 37, „Minsk ” – 36, „Neman” – 36, „Slutsk” – 34, „Energetik-BGU” – 33, „Vitebsk” – 31, „Dnyapro” – 30, „Gomel” ” – 29, „Torpedo” – 6.

Cel mai bun marcator și lunetist a fost jucătorul Energetik-BGU Ilya Shkurin. Fotbalistul a marcat 19 goluri și a dat 7 pase decisive. Este de remarcat faptul că „elevii” au devenit una dintre echipele cele mai marcate. Energetik a marcat 52 de goluri. Doar Dynamo Brest, BATE și Shakhtar au mai multe. Totuși, în ceea ce privește golurile primite, BSU este pe primul loc. Echipa a primit cele mai multe goluri – 66 de goluri.