Un biatlet din Elveția a câștigat sprintul la Campionatele Europene din Polonia. Cel mai bun dintre bieloruși – locul 19

Campionatele Europene de biatlon continuă în orașul polonez Duszniki-Zdroj. Cursa de sprint masculin s-a încheiat recent.

Câștigătorul a fost elvețianul Martin Jäger. A parcurs o distanță de 10 kilometri cu două linii de tragere (nici o singură ratare când a tras) în 27 de minute și 19,2 secunde. Rusul Said Karimulla Khalili a terminat pe locul al doilea.

Nici biatletul din Rusia nu a greșit la tras, dar a pierdut 7,3 secunde în fața câștigătorului.

Locul trei a fost ocupat de germanul Johannes Kühn, care a făcut două penalty-uri și a fost la 15,3 secunde de elvețian.

Dintre belaruși, Roman Eletnov a devenit cel mai bun, terminând pe locul 19. Era la 52,1 secunde în spatele liderului și a ratat de două ori.

Egor Kazarinov a terminat cursa pe locul 45, la 1 minut și 40,5 secunde în spatele lui Yager cu trei penalty-uri.

Ilya Avseenko a terminat pe locul 47 (1 minut și 44 de secunde în urmă cu 2 penalty-uri). Dar Viktor Krivko nu a terminat deloc.