Un meci de fotbal grandios a avut loc în Italia: Milan și Roma s-au luptat

Duminica trecută, pe legendarul stadion Milan San Siro a avut loc un meci grandios de fotbal.

Clubul local cu același nume i-a găzduit pe romii capitalei, conduși de celebrul Jose Mourinho.

Desigur, acesta a fost meciul central al etapei a 20-a a Campionatului Italiei. Gazdele au câștigat – 3:1.

Datorită acestui succes, rossonerii și-au extins seria de neînvinsuri în campionat la 5 întâlniri, dintre care doar una s-a încheiat la egalitate (restul au fost victorii).

Pentru Milan au marcat Yacine Adli (minutul 11), Olivier Giroud (56) și Theo Hernandez (84).

Singurul șut precis al adversarului a fost marcat în minutul 69 de Leandro Paredes, care a transformat un penalty.

Dintre celelalte meciuri ale turului, s-au înregistrat doar două egaluri: un egal zero între Genoa și Torino și o bătălie (2:2) între Fiorentina și Udinese.

Rezultate alte meciuri: Napoli – Salernitana – 2:1, Verona – Empoli – 2:1, Monza – Inter – 1:5, Lazio – Lecce – 1:0, Cagliari – Bologna – 2:1.

Turul va continua cu confruntarea de astăzi dintre Atalanta și Frosinone, și se va încheia pe 16 ianuarie cu un meci dintre Juventus și Sassuolo.

În prezent, liderul campionatului italian este Inter Milano cu 51 de puncte.

Primele zece mai includ Juventus (46), Milano (42), Fiorentina (34), Lazio (33), Bologna (32), Napoli (31), Atalanta (30), Roma (29) și Torino (28).

Anterior, Real Madrid a învins Barcelona și a câștigat Supercupa Spaniei.