Un meci foarte ciudat. Cum au jucat jucătorii de hochei ai naționalei Belarusului cu Ucraina

Turneul Internațional de Hochei a șase Națiuni are loc la Budapesta. Cu participarea echipei naționale a Belarusului.

La începutul competiției, echipa lui Mihail Zakharov s-a întâlnit cu ucrainenii. Confruntarea s-a încheiat în favoarea bielorușilor – 4:1. Mai mult, publicul a văzut toate cele cinci goluri abia în a doua perioadă.

Primele douăzeci de minute s-au dovedit a fi calme, fără momente deosebit de periculoase, deși echipa belarusă a atacat mai des. Dar portarul ucrainean Oleg Petrov a păstrat poarta curată.

Și în a doua perioadă, cinci goluri au fost marcate de ambele echipe deodată: 4 au fost marcate de bieloruși, 1 de ucraineni.

Mâna a doua nu finalizase încă o rotație completă după începutul perioadei, când jucătorul de hochei al naționalei Belarusei Ilya Shinkevich l-a forțat pe portarul anterior impenetrabil al adversarilor să capituleze – 1:0.

La scurt timp adversarii au egalat scorul – Sergei Babinets a marcat. Totuși, apoi, datorită unei aruncări precise a lui Yevgeny Kovyrshin, bielorușii au preluat din nou conducerea.

Al treilea gol marcat împotriva echipei ucrainene a fost Alexander Kitarov, iar scorul final în joc a fost stabilit de Serghei Malyavko.

Ultima perioadă s-a încheiat devreme din cauza accidentărilor a doi portari ucraineni. Și nu au avut un al treilea portar de rezervă. Niciunul dintre adversari nu a reușit să înscrie în trei minute.

Judecătorii au decis să aștepte 10 minute. Dar situația nu s-a schimbat – portarii nu au putut merge pe gheață. Astfel, victoria formației din Belarus a fost înregistrată în confruntare – 4:1.

Apropo. Ilya Shinkevich a fost recunoscută drept cea mai bună jucătoare din meciul care s-a încheiat în minutul 43 în cadrul echipei naționale a Belarusului.

Într-un alt meci al turneului s-au întâlnit echipele Franței și Japoniei. Europenii au câștigat – 4:2.

În meciul următor, bielorușii se vor întâlni cu Coreea de Sud. Meciul trebuia să aibă loc vineri, dar la cererea formației ucrainene, care aștepta sosirea altor portari din patria lor, meciul a fost amânat pentru joi.