Universiada mondială de vară: rezultate ale bielorușilor

La Universiada de vară, bielorușii au câștigat mai multe medalii de diferite confesiuni.

Cea de-a 30-a Universiada Mondială de Vară a avut loc la Napoli în perioada 3-14 iulie.

Belarusii au reușit să câștige cinci medalii la forumul sportiv (1 de aur, 3 de argint și 1 de bronz). Alergatoarea belarusă Kristina Timanovskaya a câștigat cel mai înalt premiu la distanța de 200 de metri.

Grace Yulia Evchik a câștigat două medalii de argint (gimnastică ritmică, exerciții cu minge și cerc). Gimnastul Egor Sharamkov a adus încă un argint în cutia de medalii a Belarusului, la sărituri.

Medalia de bronz a revenit înotătorului Grigory Pekarsky, care a evoluat cu succes la 50 de metri fluture.

În clasamentul general pentru medalii, Belarus a ocupat locul 26. Primii trei arată așa: Japonia – 82 de medalii (33-21-28), Rusia – 82 (22-24-36), China – 43 (22-13-8).