Urgență la meciul LE cu Dynamo Minsk: pe stadion a fost declarat „pericol de incendiu”.

Pe stadionul Minsk Dynamo, clubul de fotbal cu același nume s-a luptat cu oaspeții din Letonia pentru accesul în următoarea etapă a turneului de calificare în Europa League. Din păcate, alb-albaștrii au pierdut (1:2) și au renunțat la competiție.

Însă meciul va fi amintit nu doar de echipă, la care antrenorul Serghei Gurenko a revenit recent. A avut loc un incident neobișnuit.

De data aceasta incidentul nu a avut legătură cu cei care au organizat lupte cu pumnii cu stewards și spectacole cu foc în Letonia. Dar nu fără o alarmă de incendiu.

Incidentul s-a petrecut în minutul 69 al meciului. Este simbolic faptul că acest lucru s-a întâmplat cu câteva minute înainte ca echipa minskului să rateze golul secund.

Adevărat, alarma s-a dovedit a fi oarecum amuzantă. Crainicul a spus următorul text: „Pericol de incendiu, vă rugăm muncitorilor și vizitatorilor să părăsească sediul”.

Puțin mai târziu s-a dovedit că alarma era falsă. Lupta nu a fost întreruptă. Dar anxietatea din inimile suporterilor dinamovist s-a dovedit a fi departe de a fi în zadar – FC Liepaja a câștigat și a lăsat sarcinile lui Gurenko în afara afacerilor europene.

Amintim că primul meci pe terenul clubului leton s-a încheiat la egalitate – 1:1. Apoi, în ultimele secunde de la oprire, arbitrul a acordat un penalty la poarta gazdelor. Din păcate, bielorușii nu au putut să o implementeze.