US Open. Belarusul Ivashko a învins a 10-a rachetă a lumii

Aproape toți jucătorii de tenis din Belarus de la US Open au obținut victorii în turul doi.

Singura excepție este Alexandra Sasnovich – a pierdut în fața uneia dintre cele mai puternice jucătoare de tenis de pe planetă, americanca Jessica Pegula (locul 8 în clasamentul mondial).

Apropo, Alexandra ocupă locul 32 în TOP.

Dar cine m-a bucurat cu adevărat a fost Ilya Ivashko, care se află în prezent pe locul 73 în clasamentul tenisului masculin.

Într-o confruntare încăpățânată din turul doi al turneului, Ilya a reușit să învingă a zecea rachetă a lumii, polonezul Hubert Hurkacz.

Belarusul a câștigat primul set cu scorul de 6:4, a pierdut setul al doilea cu același scor și a câștigat setul al treilea în tiebreak – 7:6 (7:5). A câștigat și al patrulea – 6:3.

Adversarii au luptat trei ore și cinci minute. Belarusul merge în următoarea rundă de competiții – îl va întâlni pe cea de-a 30-a rachetă a lumii, italianul Lorenzo Musetti.

Dintre fete, bielorusele Victoria Azarenka și Aryna Sabalenka au obținut victorii în turul doi al US Open.

Prima (locul 26 în clasamentul mondial) a învins-o pe ucraineană Marta Kostyuk (65) – 6:2, 6:3. În continuare, se va întâlni cu croata Petra Martic (54 de ani).

Sabalenka, clasată pe locul șase în clasamentul mondial, a învins-o pe estona Kaia Kanepi (34). Dar cu mare dificultate.

Belarusa a pierdut primul set (2:6), în al doilea a pierdut 1:5, dar a reușit să aducă treaba la departajare, în care s-a dovedit a fi mai puternică – 10:8.

În setul decisiv, Arina a câștigat – 6:4.

Astfel, ea este cea care avansează în următoarea etapă a competiției, unde se va întâlni cu franțuzoaica Clara Burel (131).