Vadim Skripchenko a devenit antrenorul principal al FC Torpedo-BelAZ

Specialistul belarus Vadim Skripchenko a preluat postul de antrenor principal al clubului de fotbal Torpedo-BelAZ.

Serviciul de presă al echipei Zhodino a informat astăzi, 3 ianuarie, despre semnarea unui contract cu antrenorul pe o perioadă de 2 ani.

V. Skripchenko a jucat atât la cluburi din Belarus (BATE, Shakhtar, Dynamo-93 etc.), cât și din Rusia (CSKA, Uralan). A jucat de 10 ori pentru naționala Belarusului (2 goluri). Este de 2 ori campion al Belarusului, de trei ori a câștigat premii de argint și de două ori de bronz în campionatul de fotbal al țării. Skripchenko a câștigat și cupa națională și a ajuns în finala Cupei Rusiei.

Fostul fotbalist și-a început cariera de antrenor în 2007 la BATE Borisov și a lucrat și în cluburi rusești, în special, a fost antrenorul principal al lui Ural.