Victoria Azarenka a pierdut în fața numarului unu mondial Naomi Osaka în 1/32 de finală de la Roland Garros.

Jucătoarea de tenis din Belarus a pierdut la prima rachetă a lumii la turneul de la Roland Garros.

Pe 30 mai a avut loc un meci în 1/32 de finală de la Roland Garros. Fostul număr unu mondial Victoria Azarenka s-a confruntat cu actualul număr unu mondial, japoneza Naomi Osaka.

Primul set i-a revenit Victoria – 6:4. În a doua, la start, inițiativa a fost tot de partea bielorusei și ea a fost în frunte cu scorul de 4:2. Cu toate acestea, atunci tenismenul japonez a revenit și a câștigat setul – 5:7. În setul decisiv, Naomi s-a dovedit a fi și mai puternică – 3:6.

Meciul dintre belarusi și japonezi a durat 2 ore și 50 de minute.

La startul turneului, Victoria Azarenka a fost mai puternică decât letona Jelena Ostapenko – 6:4, 7:6 (7:4).

Azarenka joacă și la dublu. Belarusul joacă împreună cu australianca Ashleigh Barty. În 1/32 de finală au învins Ajla Tomljanovic și Aleksandra Krunic.