Volei pe plajă. Belarusii au câștigat Eurotour

Belarusii au obținut succes în turneul european al Asociației de Volei din Europa de Est (EEVZA) în volei pe plajă. Competiția a avut loc în Estonia.

Pavel Petrushko și Alexander Dedkov au câștigat turneul. În faza grupelor, tandemul de la Minsk a câștigat trei victorii.

Apoi, în sferturile de finală, bielorușii au învins rivalii puternici din Letonia, Alexander Soloveis și Ralfs Namikis. Meciul s-a încheiat cu scorul de 21:15, 21:17.

În semifinale a avut loc o confruntare cu duoul rus Vasily Andrianov și Anton Safonov. Acești adversari s-au dovedit a fi mai încăpățânați – 17:21, 22:20, 15:8.

În finală, Pavel Petrushko și Alexander Dedkov i-au învins pe lituanienii Artur Vasiliev și Matas Navickas în jumătate de oră – 26:24 21:17.

După ce au câștigat acest tur european, bielorușii au câștigat și 120 de puncte de rating. Anterior, la sfârșitul lunii iunie, bielorușii au devenit cei mai buni la etapa Eurotour din Kaliningrad.