Vom vedea Canada. Au fost stabilite semifinaliștii Campionatului Mondial de hochei

A sosit cel mai tare moment al Campionatului Mondial de hochei care are loc în Republica Cehă – etapa playoff-ului.

S-au jucat deja meciurile din sferturile de finală, dintre care unul nu a dezvăluit un câștigător după trei perioade de joc.

Dar nici măcar nu s-a rezumat la schimburi de focuri. Suedezii, care nu au reușit să-i învingă pe finlandezi în primele 60 de minute (1:1), au strâns adversarii în prelungiri (2:1).

În semifinale, echipa scandinavă se va întâlni cu gazdele – naționala Cehiei, jucând cu sprijinul nebun al suporterilor.

Apropo, echipa slavă a traversat cluburi cu americanii în 1/4 de finală. A trecut atât de tare încât a câștigat meciul – 1:0.

Iar actualii campioni mondiali, echipa canadiană, i-au învins fără probleme pe slovaci.

Confruntarea s-a încheiat cu scorul de 6:3 în favoarea Maplelor.

În semifinale, canadienii se vor juca cu elvețienii, care i-au învins pe germani în sferturile lor – 3:1.

Meciurile din semifinale – Suedia – Cehia și Canada – Elveția – vor avea loc sâmbăta viitoare (25 mai).

A doua zi vor avea loc meciuri pentru medaliile de aur și bronz ale campionatului.

Anterior, Europa League s-a desfășurat cu participarea Italiei Atalanta și a Germanului Bayer.