Zenit a pierdut cu Leipzig în Liga Campionilor

S-au desfășurat meciurile turului trei al fazei grupelor din UEFA Champions League.

St. Petersburg Zenit a jucat împotriva germanului Leipzig în runda a 3-a din faza grupelor Ligii Campionilor. Meciul a avut loc pe terenul Red Bull Arena din Leipzig.

Jucătorii vizitatori au fost primii care au excelat în meci. Așadar, în minutul 25 al meciului, Yaroslav Rakitsky a marcat un gol. Spectatorii nu au mai văzut goluri în prima repriză.

Gazdele au retras în minutul 49 prin Konrad Laimer, golul victoriei venind zece minute mai târziu de la Marcel Sabitzer. Scorul final al meciului este 2:1 în favoarea lui Leipzig.

Restul rezultatelor din a doua zi de joc din runda a treia: „Salzburg” – „Napoli” – 2:3; „Genk” – „Liverpool” – 1:4; „Inter” – „Borussia D” – 2:0; „Slavia” – „Barcelona” – 1:2; „Benfica” – „Lyon” – 2:1; Ajax – Chelsea – 0:1; „Lille” – „Valencia” – 1:1.