Zenit s-ar putea să-și piardă conducerea în Campionatul Rusiei de fotbal: așa s-a întâmplat în meciul cu Spartak

Zenit a câștigat ultimele 6 campionate de fotbal din Rusia.

Victoria în sezonul 2023/2024 nu a fost ușoară pentru echipa din Sankt Petersburg.

Este posibil ca și Zenit să fie greu în RPL-ul actual.

Mai mult, astăzi, 25 august, clubul din Sankt Petersburg s-ar putea să-și piardă conducerea în clasamentul campionatului național al Rusiei.

Cert este că în meciul din turul al șaselea, Zenit nu a reușit să înscrie un singur gol împotriva Spartak-ului din Moscova și a pierdut puncte, relatează surse de pe internet.

Meci „Zenit” – „Spartak”

Meciul a avut loc sâmbătă, 24 august, pe stadionul Gazprom Arena din Sankt Petersburg.

Nu au fost momente deosebit de periculoase în prima jumătate a jocului.

Repriza a doua s-a dovedit a fi mai interesantă. În șase minute, fundașul Zenit Strahinja Erakovic a primit două cartonașe galbene. Drept urmare, sârbul a fost eliminat în minutul 62.

Spartak a încercat să profite de superioritatea lor numerică. Au fost câteva momente foarte periculoase, dar portarul de la Zenit Evgeniy Latyshonok și-a salvat echipa.

Meciul s-a încheiat cu scorul 0:0. Această remiză, judecând după clasamentul turneului, nu s-a potrivit nici unei echipe.